Edebiyat

Babalar ve Oğullar Kitap Özeti

Babalar ve Oğullar – Turgenyev

Rus edebiyatının ünlü isimlerinden Turgenyev‘in Babalar ve Oğullar kitap özeti bu yazımızda kaleme alınmıştır.
**
Babalar ve Oğullar Turgenyev‘in baş ucu eserlerinden biridir. Eserinde işlediği olgular, nihilizmi yakından tanıma ve nihilizmin o zamanlarda Avrupa’ya nasıl etki ettiğini anlamak açısından önemlidir.
Turgenyev‘in en iyi eserlerinden biri olan Babalar ve Oğullar, 1862 yılında yayımlanmıştır. Nihilizim konusunda yazılmış ilk roman olma özelliği taşımaktadır. Gözlemci bakış açısına sahiptir.
**
Bolşevik İhtilali öncesi halkın içindeki Nihilistler ile eski düzeni savunan bireylerin gerek aile içindeki gerekse toplum içinde tartışmasının, kargaşasını anlatan eserin karakterlerinden Arkadi ve Bazarov nihilizmin temsilcileri iken, Arkadi’nin amcası Pavel Petroviç yeni nesil gençlerin anlayışsızlığı, savurganlığını ve reddedişçiliğini eleştiren bir yapıya sahiptir.
**
**
Arkadi sürekli gel gitleri ile Nihilizm ve aile çerçeveleri içinde gidip gelirken, Bazarov tam bir Nihilist‘tir.
Tıp eğitimi gören Bazarov; romantizmi, sanatı, felsefeyi tamamen reddeden, kendini bilime adarken bilimi bile tiye alan bir karaktere sahiptir.
**
Arkadi ve Bazarov okuldan dönüşlerinde çiftlik ile uğraşan Arkadi’nin ailesinin yanında kalmaya karar verirler. Burada Bazarov ile Pavel Petroviç sürekli tartışırken, Arkadi‘nin babası Nikolay Petroviç, gayri resmi çocuğunu saklarken, Arkadi kendi isteği ile Feneçka ile tanışıp, kardeşi Mitya‘yı tanır.
**
Nikolay Petroviç, oldukça sakin ve bilgili, genelde düşüncelerini kendi içinde tutan biridir. Ancak Arkadi‘nin bu değişimini bir türlü beğenemez, yine de ona olan sevgisinden ve yaşlılığından dolayı anlaşamadıklarını düşünmektedir.
**
Bazarov ve Arkadi, arkadaşlarının aracılığıyla Odintsova ile tanışırlar. İki genç de zengin ve dul olan Anna‘dan etkilenirler ancak Bazarov bir türlü bu dünyevi aşk hissini kabullenmek istemese de zamanla açılır ve ummadığı bir şekilde reddedilir. Bu sırada Arkadi, Anna‘nın kız kardeşi Katya‘ya karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Daha sonra buradan Bazarov’un evine gidilir.
**
Yaşlı çift çocuklarının gelişine çok sevinirler. Bazarov‘un babası Vasili İvanoviç onun için her şeyi yaparken, bu ilgiden bunalan Bazarov, Arkadi‘ye tekrar onlara gitmek istediğini söyler ve giderler.
**
Pavel Petroviç, Bazarov’un açığını yakalamaya çalışırken Feneçka ile yakınlaşmasını fark eder. Bunu ahlaksızlık olarak gören eski asker Pavel Petroviç, Bazarov‘u düelloya davet eder. Uşak Pyotr gözlemci olarak gelir. Düelloda Bazarov, Pavel Petroviç’i bacağından yaralar ve artık burada kalmaması gerektiğini anlar. Bu sırada Arkadi, Odintsova‘nın yanına gider. Katya ile arasındaki ilişki daha da ilerler ve sonunda açılmaya karar vereceği sırada Anna’nın ona karşı bir şeyler hissettiğini duyar. Yine de Katya‘dan vazgeçmez ve evlenme teklifinde bulunur.
**
**
Bazarov tekrar ailesinin yanına yerleşir. Ailesi bu olaylardan sonra, tekrar gitmesinden korktukları için daha çekingen ve ılımlı yaklaşır, bu sırada babasına doktorlukta yardım etmeye başlar.
**
Bazarov şehre indiği bir gün tifolu hastaya otopsi pratiği yapmak ister. Tifo bulaşan Bazarov acı içinde ölür.
**
Bazarov’un ölümünden altı ay sonra Nikolay Petroviç ile Feneçka, Arkadi ile Katya evlenir. Pavel Petroviç önce Moskova’ya daha sonra İngiltere’ye yerleşir. Arkadi babasının çiftlik içlerindeki sıkıntıları geride bırakmış olup, gelir kazanmaya başlamış, babası ise belediye meclisi üyesi olmuştur.

Yazar hakkında

Mehmet Ömer MEŞEGÜL

Yorumlar

  • Gerçekten güzel bir kitap. Sürükleyici olduğu kadar da açık bir anlatımı var. Özet için teşekkürler 🙂

  • Bende bu kitabı çok severim yazılarınızıda çok beğeniyorum bi ara yoktunuz tekrar gelmenize sevindim diyebilirim 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: