Müzik

Hip Hop Kültürü Nedir?

Hip hop kültürü, 1970’in sonlarında, zor durumda ve azınlık olarak yaşayan siyahilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için ortaya çıkardıkları bir kültürdür. Hip hop, çıkış noktasından sonraki dönemlerinde tüm dünyaya yayılmış, günümüzde Türkiye’de de ana akımı etkisi altına alan sanat dalı haline gelmiştir. Elbette pay kapmak isteyen kişilerin de üşüşmesiyle birlikte, hip hop kültürü nedir sorusuna cevaplar aranır olmuş, insanlar merak etmeye başlamışlardır.

Bilinenin aksine hip hop bir müzik türü değildir. Hip hop, bir kültürdür ve müzik (rap) hip hop‘un alt alanlarından biridir.Alt alanları sıralayacak olursak, bu alanlar: Rap müzik, Grafiti sanatı, Breakdance ve DJ‘liktir. Hip hop‘un doğmasında Blues, Funk, Jazz ve Soul akımlarının etkisi büyüktür. Özgürlük, barış, adalet, ırkçılık karşıtlığı gibi sosyal konularla gündeme gelen ve çıkış noktalarını bunlardan alan hip hop‘un zamanla işleyişi değişmiş olsa da, hâlâ bu nitelikte işler yapmaya devam eden sanatçılar bulunmaktadır.

Hip Hop’un Altın Çağı

Hip hop, 1980’lerde deneysel olmaktan çekinmeyen bir hâl içerisine girmiştir. Bağırarak rap yapmak ya da kullanılan beatler içerisinde elektro gitar gibi farklı enstrumanlara yer vermek alışılagelmişin dışında olsa da dikkat çekmiş ve hip hop‘u üst sıralara taşımış, daha çok insanın tanımasına sebep olmuştur. Hatta bu dönemde listeleri zorlamaya başlayan hip hop, artık ilerleyen tarihlerde yerini sağlamlaştırmaya başlayacaktır.

Yalnızca rap müziklerde değil, Breakdance, Grafiti, DJ‘lik de bu dönemde revaçta olmaya başlamış, insanların dikkatini çekmiş ve ilgi odağı olmuştur. Hip hop‘un yükseliş dönemini içeren bu sürece Golden Age (Altın Çağ) denilmektedir. Gerçekten de hip hop‘un yükselişe geçtiği, insanların uzak değil yakın olduğu bir kültür olmaya başladığı dönemdir.

Gangster mi, barış elçisi mi?

Hip hop, 1970’lerden sonra dünyada başta yalnızca belirli bir kesimin protest bir kimlik arayışıyla birlikte ortaya çıkardığı eserler gibi gözükmekteydi. İnsanların zihninde canlanan ve uzun bir süre imgelenen hip hop, gangster, serseri mottosu, kolay kolay yıkılamamıştır. Bugün bile hip hop ile ilgilenen insanların yaptıkları herhangi şeyler, diğer kişilere göre daha fazla irdelenip, dallanıp, budaklandırılmaktadır. Türkiye’de son zamanlarda daha da popülerleşen Ezhel, Khontkar, Ceg, Rota gibi isimler sürekli olarak davalarla uğraştıklarını twitter adreslerinden belirtmişlerdir.

Hip hop kültürü, savaş karşıtı, barış yanlısı, ırkçılık karşıtı, eşitlik, adalet gibi özelliklerle çıkış noktasında aslında insanlara ders verici nitelikteydi. Kimilerine göre hip hop zamanla ana akımın dikkatini çekmiş ve konuları; para, seks, uyuşturucu seviyesine kadar inmiş, kendi özünü yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır. Bu düşünceler, elbette hip hop kültürüne zarar verdiği gibi insanların zihninde canlanan imgelenmeleri de değiştirmek yerine daha da kuvvetlendirmiş olup, hip hop‘un çeteleşmeden öte olmayacağı fikrini doğurmuştur.

Dostluktan, çeteye:

Elbette hip hop tarihinde çeteleşmeler, kavgalar, zaman zaman ileri seviyeye gidecek problemler yaşanmıştır. Bunun sebebi ise bir araya gelen Afro-amerikan gençlerin birbirlerini beyazlara karşı savunmaya başlamasıyla başlamış ve devamında da mahalle kültürü olarak yaşanılan yeri belirli bir grubun sahiplenmesiyle değişime uğramıştır. Başlangıçta birlikte hareket eden gençler, zamanla birbirlerine rakip, hatta düşman olmuşlardır.

We hip hop algısının, East Coast, West Coast kavgasına dönmesindeki en büyük sebep maalesef paraydı. İnsanların pastadan pay kapma adına, hip hop ile ilgisi olsun ya da olmasın, sektör olarak gördükleri kültürün içine girmeleriyle işlerin rengi değişmeye başladı. Tupac, B.i.g. gibi kalemi oldukça güçlü ve sert olup, kitleleri etkileyebilen insanların öldürülmesiyle insanların zihninde canlanan çeteleşme olgusu oturmuş oldu. All Eyez On Me filminde gösterilen Death Row Records‘un hâli, aslında bunun oldukça iyi bir örneğiydi. Aynı şekilde N.W.A grubundaki Ice Cube Eazy E tartışması da bunun göstergelerinden biriydi. We hip hop‘tan dönüşen bu para furyası, hip hop‘a en çok zarar veren süreçlerden birisi olmuştur.

Doğu ve Batı’nın Çatışması – 90’lar

Doğu yakası (East Coast), denince akla gelen Wu-Tang Clan, Nas, The Notorious B.I.G, 50 Cent gibi isimlerken, Batı yakasını (West Coast), Tupac, Snoop Dogg, Ice Cube gibi isimler akla gelmektedir. Tabii bu listeyi yazmak için bambaşka bir içerik girmek gerekir. Özellikle savaşın büyümesiyle, ün peşinde olan veya kavga peşinde olan insanların da işin içine girmesiyle büyükçe bir kitle bu olayların içerisinde kalmış oldu.

Doğu yakası ve batı yakasının karşılıklı olarak birbirlerinden daha sert olduklarını, daha agresif göründüklerini kanıtlama çabasıyla birbirleriyle dissleşmelerine hatta maalesef ölümlere varan kavgalara sebep olan olaylar yaşanmıştı. Tupac, Notorious B.I.G gibi isimlerin öldürülmesine kadar varan bu kavgalara 16 Mayıs 2001 tarihinde Hip Hop Barış Bildirisi (Hip Hop Declaration Of Peace ) ile son vermek amaçlanmış olsa da, hâlâ etkileri sürmektedir.

Hip Hop Barış Bildirisi

Ancak bahsettiğimiz gibi, hip hop bu tanımlamaların tam zıttı bir nitelikte olup, barış yanlısı bir kültürdür. Hip hop‘un bilindiğinin zıttı bir şekilde insanları yozlaştıran ve kanunlara karşı gelmeye iten bir kültür olmadığını anlatmak isteyen hip hop severler tarafından 18 maddelik “Hip Hop Barış Bildirisi” (flowradyo.com sitesinde bu bildiriye yer verilmiştir.) yayınlanmış, bu bildiri ile algılar yıkılmaya çalışılmış olsa da hâlâ bu algılar yıkılamamıştır.

Yazar hakkında

Mehmet Ömer MEŞEGÜL

Bir Cevap Yazın