Eğitim Genel

Uzaktan Eğitim ve Online Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim ve online eğitim nasıl yapılır

Son zamanlarda dünyayı çalkalayan ve hepimizin hayatına giren bir virüs türü olan COVID-19 (coronavirüs koronavirüs)ile her şey değişmeye başladı. Bulaşıcı hastalıklarla uzun süredir mücadele eden insanlar, hızlı bulaşan ve nasıl bulaştığı belli dahi olmayan bu virüs ile çoğu alanda insanların rahat hareket edemediği, bir çok alanın kısıtlanmasına sebep olduğu bir sürece girmeye başladı. Bunlardan biri de elbette eğitim alanı oldu. Toplumun geleceğini ve dinamiklerini oluşturan eğitim hayatı, büyük bir darbe almış oldu. Bu süreçte uzaktan eğitim ve online eğitim sık sık gündeme geldi ve ülkemizde de 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının bahar dönemi bir çok eğitim alanında uzaktan eğitim ve online eğitim ile geçti.

Türkiye Öğrenci İstatistikleri

Türkiye’de 18 milyon 808 bin öğrenci olduğu bilinmektedir. Elbette 2020 – 2021 eğitim, öğretim yılı ile birlikte bu sayı biraz daha artacaktır. Eğitim gören vatandaş sayısı toplumun %25ini oluşturmakta, olası bir risk durumunda COVID-19 açısından topluma’un hızlı bir yayılım gösterme riski ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde uzaktan eğitim ve online eğitim daha da anlam kazanmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmalar uzaktan ve online eğitimin normal eğitime kıyasla daha güç ve zor olduğunu gösteriyor olsa da, toplumun büyük risk altına girmesini bir çok hükümet istememektedir.

Uzaktan Eğitim ve Online Eğitim Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitim ülkemizde uzun süredir açık öğretim yoluyla yapılıyor olsa da, COVID-19 sürecinde tüm eğitim hizmetlerinde kullanılmaya başlamış, hatta uzaktan ve açık öğretim sınavları da tamamen online eğitim sistemi üzerinden online ortamlarda yapılmıştır.

Kısacası özetlemek gerekirse uzaktan eğitim / online eğitim; bilgisayar veya elektronik ortamda karşılıklı etkileşim kurularak veya yalnızca anlatıcının anlattıklarını öğrencilerin dinlenmesi yoluyla yapılmaktadır. Bu nedenle özellikle karşılıklı etkileşimin kurulamadığı video yoluyla eğitim, öğrencilerin düşünme ve sorgulamaları üzerinde büyük ket vurmuş olup, yetersiz bir öğrenim yolu olarak gözükmeye başlamıştır. Son zamanlarda dünyada bir çok yerel yönetim eğitimin etkileşimli bir şekilde tekrar okul ortamlarında olması kanaatini getirmiş olmasına rağmen, COVID-19 virüsünün tekrar yayılımının artması ile uzaktan eğitim ve online eğitime doğru yöneldiği gözükmektedir.

Uzaktan Eğitim ve Online Eğitim Sınavları Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitim ve online eğitimde sınavlar okulların veya okulların bağlı bulunduğu, Milli Eğitim Bakanlığı ya da Yüksek Öğretim Kurulu’nun verdiği kararlar doğrultusunda düzenlenmektedir. Aynı zamanda okullar da kendi içlerindeki idari sistemler ile sınav hakkında kararlara varmaktadır. Kimi okullar sınav esnasında Zoom, Skype gibi uygulamalar eşliğinde canlı bir şekilde yapmaktayken, kimi okullar eş zamanlı ancak canlı bağlantı kurmadan yapmaktadır. Uzaktan eğitim ve açık öğretimde gerçekleştiği gibi kimi okullar da belirli zaman aralığı verip bu süre zarfında öğrencilerin sınava girmelerini istemiştir. Bu nedenle öğrencisi olduğunuz okulun yönergelerini takip etmeniz tavsiyemiz olacaktır.

2020 – 2021 Yılı Uzaktan Eğitim ve Online Eğitim mi Olacak?

Bakanlığın son bildirgesine göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okullar uzaktan eğitim ve online eğitim ile başlayacak. 21 Eylül 2020 tarihinde eğitim hayatının eskiye dönmesini planlayan ve bu yönde çalışmalarına devam eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve ekibinin beklentisi bu yönde oluyor olsa da, son zamanlarda artmaya başlayan vaka sayısı ve dünyadaki genel kararlar, bu yıl da eğitim ve öğretimin; uzaktan eğitim ve onlkine eğitim larak devam edeceğine işaret etmektedir.

Yazar hakkında

Mehmet Ömer MEŞEGÜL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: